Välkomna till Täfteå IK:s skidskola
Täfteå IK:s skidskola har under många år lockat barn att testa på skidåkning under lekfulla former och vi ser fram emot att fortsätta med det många år till. Skidskolan har alltid genomsyrats av en lekfull och uppsluppen stämning och det vill vi bevara. Flera av våra ledare har ingen egentlig skidbakgrund och då skidskolan i huvudsak handlar om lek på skidor behövs ingen erfarenhet.
Om vi alla hjälps åt tror vi att vi når skidskolans målsättningar med att:
- Det skall vara roligt, allsidigt och lekfullt att åka skidor
- Alla skall känna sig välkomna
- Alla skall få uppleva god kamratskap
- Alla skall få delta efter egna förutsättningar och utvecklas i egen takt
- Alla skall få lära sig att åka skidor med god teknik
- Alla skall bli sedda och ges förutsättningar till att skapa ett livslångt intresse
Skidskolan passar alla
Skidskolan riktar sig till de yngre barnen, det vill säga barn födda 2018, 2019 och 2020. Har ni äldre barn som funderar på att åka skidor kan ni ta kontakt med våra ledare för träningsgrupperna för att se vilken nivå som blir lämpligast. Vi delar upp barnen i grupper efter ålder men eftersom barnen utvecklas olika både vad gäller motorik och mognad behöver man ibland placeras i en annan grupp som bättre passar barnets förmåga. Vi uppmanar alla föräldrar att försöka hjälpa till att placera sina barn i rätt grupp. Om förmågorna inom gruppen är för olika blir det svårt att hålla ihop gruppen och övningarna blir baserade på kompromisser, som inte passar någon.
Vårterminen 2025
Skidskolan träffas onsdagar 18.00-19.00 på Täfteåborg med start den 8/1, ca 8-10 träffar med uppehåll under sportlovet.
För att delta i Skidskolan krävs medlemskap i Täfteå IK.
Klicka här för anmäla
Utrustning
Skidor och stavar. Se till att barnens utrustning är väl märkt!
Köldgräns
Vi följer rekommendationerna från SSF och ställer in träningen om det är -12 eller kallare, information om detta går ut via mejl.
Ledare och föräldrar
För att kunna arrangera skidskolan behöver vi ledare i ALLA grupper. Är du intresserad av att vara ledare så skriver du det under kommentarer på anmälan.
Förutom att vara med som ledare behöver övriga föräldrar hjälpa till vid 1-2 tillfällen per barn. Ni kommer inte agera instruktörer utan mer vara med för att hålla ihop gruppen. Medhjälpande föräldrar måste ha skidor på fötterna. Självklart är föräldrar välkomna att följa med under träningen vid fler tillfällen än de som tilldelats! Föräldrar till de yngsta (2020) barnen måste själva finnas med på skidor under de första passen.
Kostnad
Medlemskap i Täfteå IK (Medlemsinbjudan kommer efter nyår någon gång för de anmälda)
För att driva skidskolan och skidklubben så fordras ekonomiska förutsättningar och därför åligger det alla föräldrar, att vara behjälpliga vid Laxspelen 22/2. Så boka in detta datum i kalendern redan nu. Mer info om detta kommer att komma via mejl till alla föräldrar.
Kontakt
Andreas Ekegren Hällgren Andreas.ekegren@outlook.com 076-8177906