2015-04-12 23:07
Dags för andra matchen för helgen. Det är söndag och Gottne (III) står för motståndet. Vi har åkt fyra mil inåt land till Björna för att spela på Björnas hemmaplan.
Rapporterna var att planen var lite ojämn pga tjälen som släppt, men vi kan nog inte säga annat än att det var långt mycke värre än det. Det såg riktigt hemskt ut på vissa platser.
Både vi och Gottne höll tummarna för att ingen skulle skadas. Matchen startar och efter första fem minuterna kändes det som att det kommer bli tufft. Dom får ett friläge som Måns gör en fantomräddning på. Något händer efter det, vi hittar rätt i positionerna, gör det vi pratat om och tar tag i spelet på ett fantastiskt sätt.
Resterande av halvleken går helt klart i vår favör. Vi skapar dessutom flera riktigt bra målchanser men antingen är vi lite tama eller så är målvakten med.
I andra halvlek försöker Gottne flytta upp spelet men vi står fortsatt helt rätt och hittar lösningar på problemen som uppstår. Chanserna för oss avlöser varandra, bl a har vi två mål inne men båda blåses bort, lite tveksamt tycker vi :). Andrieu har ett till riktigt bra avslut, men deras mv gör en riktig akrobat-räddning och räddar poängen till Gottne.
Som helhet en riktigt bra match från vår sida. Vi visar tydligt att vi inte bara är ett bra spelande lag utan vi kan verkligen ta kriget också.
Vill också berömma Gottne som jag tycker spelar riktigt trevlig fotboll, dom försöker rulla boll och är "ärliga" i sitt spel.
Värt att nämna, båda dessa matcher har vi startat med 7-8 spelare födda -96 eller yngre, det visar inget annat än att vi i Täfteå har en god framtid att bygga vidare på.
Nu blir det en snabb pizza på ett lokalt hak i Björna, sen bär det av till Holmsund för helgens tredje 90-minutare. ??, ja så är det, vi fick inte vår DM-match flyttad till en veckokväll utan blir tvungna att åka o möta Holmsund i omg 1;):)