Hej Föräldrar!
På föräldramötet för fotbollen P10 bestämdes det att vi tar på oss att vara ansvariga för en A-lagsmatch framöver.
Vi har blivit tilldelade hemmamatchen den 29/5 kl 14.00 på Täfteborg.
Den information vi har fått vad gäller matchansvar från Täfteå IK är den nedan. Mer info får ni på plats.
De ansvariga på plats ska alltså både vara en förälder som är fika/entré ansvarig + barnet/spelaren som är bollpojke på matchen.
OBS! Kan man av någon anledning ej genomföra sitt uppdrag får man själv ta kontakt med någon annan förälder och byta (informera Madde vid byte-Tack!).
A-lags match 29/5:
ENTRE´-ANSVAR: Olle, Oskar, Casper, Elias (Förälder) Samling 13.00
FIKA-ANSVAR: Elliot, Emil (Förälder) Samling 13.00 .
BOLLPOJKAR: Olle, Oskar, Casper, Elias, Elliot, Emil, Malte och William R. Samling 13.20
Information från Täfteå IK:
Två stycken bemannar fiket och övriga bemannar två entréer (2 x2).
Samling 60min innan matchstart i klubbstugan för föräldrar. Kaffe kokas, och fika dukas fram. Fika är inköpt och finns på plats (är man jättetaggad får man självklart baka något också, men fikat är annars köpefika)
Finns matcharrangör på plats som möter upp föräldrarna.
Entrepersonal hjälper vb till att stänga av "nedre" parkeringen varvid bilar måste upp på stora grusplanen (ibland har andra engagerade inom fotbollen hunnit göra detta redan)
En entré vid bollförrådet och en vid elljusspåret (den vid elljusspåret är bara personal med tillgång till Swishskylt, den vid bollförråd är huvudentré med bord och tillgång till årskort)
Entré bemannas 30min in i matchen. Vill ni får ni sitta kvar till halvtid, men efter det är det fri entré (ni får självklart se klart matchen, men behöver inte sitta i entrén)
Fika bemannas till mot slutet av matchen. Brukar vara lite kaffesugna eftersläntrare fram mot sista 15. När vädret tillåter flyttar fikaförsäljningen ut i kuren, inledningsvis är det i klubbstugan.
Bollpojkar/bollflickor 6-8 st samlas 40min innan matchstart i klubbstugan och möts upp av matchvärd.
Ni som inte har en fått en uppgift denna dag kommer att få vara matchvärd på någon hemmamatch framöver. Håll utkik i matchkallelserna där även ansvarig matchvärd kommer att stå!
Samma sak gäller då- kan man inte byter man själv med någon annan.
Vore tacksamt om ni antingen skriver i vår Facebook-grupp eller skickar mig ett mejl/sms om ni byter bort ert uppdrag och vem som ersätter. Detta så att jag kan fördela uppgifterna rättvist framöver.
Nu hoppas vi på en fin fotbollssommar med lika fint fotbollsspel av killarna som på första matchen i helgen och gärna med något mindre snålblåst !
🙂
Mvh/Madde och tränarna P10.